Øyendråper
Glaukom blir vanligvis behandlet med øyendråper, enten en eller flere dråper som må dryppes regelmessig hver dag. Noen typer grønn stær kan behandles med laser, men dette gjelder ikke alle. Laserbehandlinga kan være i steden for eller som supplement til dråpebehandling.
Operasjon
Dersom sykdommen blir forverret på tross av øyendråper og eventuell gjennomført laserbehandling, vil det kunne være aktuelt med operasjon.
Som regel møter du til en forundersøkelse ved øyeavdelingen der du skal opereres. Da gjøres flere tilleggsundersøkelser av øynene slik at det blir gjort opp status og blir avgjort om det er operasjonsindikasjon. Da vil du også få informasjon om hva slags operasjon som det planlegges å utføre.
Det dreier seg oftest om filtrerende kirurgi. Det betyr at det blir laget en alternativ drenasjevei for å lede væsken ut av øyet (trabekulektomi, stålventil eller tube) og på denne måten senke øyetrykket.
Noen ganger er det stor risiko for at operasjonen med den nye filtrasjonsvegen skal gro igjen på sikt. Derfor bruker mange et medikament lokalt på øyet for å hindre at det skal gro så godt (medikamentet som brukes er en lokal cellegift eller en anti-vekstfaktor). Om dette skal brukes på ditt øye under operasjonen, vil du bli informert om dette før inngrepet.
Operasjon for grønn stær blir gjort i lokalbedøvelse med en kombinasjon av bedøvende dråper og en mindre, sprøytebedøvelse. Dette vil si at du er våken og kan snakke med operasjonspersonalet underveis. Operasjonen tar ca. 1 time.
Formålet med operasjon er at øyetrykket skal senkes for å forhindre ytterligere skade. Operasjonen gjør deg ikke frisk, og du vil trenge regelmessig oppfølging resten av livet.